Prawo na codzień czyli....3731 złotych miesięcznie
Dodane przez Tomasz Cz dnia 05/07/2018 21:40

Zakład Ubezpieczeń Społecznych dla osób, które ukończyły sto lat co miesiąc wypłaca 3731 złotych.

W całej Polsce otrzymuje je około 2 tys. osób, w województwie warmińsko-mazurskim 60 a na terenie Olsztyna 41. Najstarszą osobą z naszego regionu jest kobieta mieszkająca w Lidzbarku Warmińskim- ma 109 lat. Natomiast najstarsi mężczyźni mieszkają w Olsztynie i Węgorzewie i mają 104 lata. W gronie wszystkich stulatków dominują kobiety.

Każda osoba, która ukończyła sto lat może liczyć na przyznanie świadczenia honorowego w kwocie 3 731,13 zł. Świadczenie wypłacane jest co miesiąc do końca życia. Na raz przyznane świadczenie nie trzeba składać ponownych wniosków. Jest ono wypłacane automatycznie za długowieczność.

Osoby, które pobierają renty lub emerytury, mają wypłacane dodatkowe środki bez składania wniosków. Inaczej sytuacja wygląda u osób, które nigdy nie pracowały. Te osoby powinny same złożyć wniosek o świadczenie honorowe z dniem ukończenia 100 lat, ponieważ nie ma ich danych w systemie ZUS. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia (np. akt urodzenia).
Są to dodatkowe środki pieniężne wypłacana jednocześnie z przyznanym dużo wcześniej świadczeniem emerytalno-rentowym i na pewno bardzo zasilą domowe budżety seniorów.


..................Czego Wam i sobie życzę...........


żródło Express Olsztyn