zwyczajni i niezwyczajni... w sieci
STARTFORUMBLOGIGALERIAKONTAKT/ WSPÓŁPRACADORADCA PRAWNYPORADY DIETETYKA
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Nawigacja
START
FORUM
BLOGI
GALERIA
LINKI

Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 137
Najnowszy Użytkownik: kropek5555

Ostatnio online
MG Elucha02:03:47
AlicjaSz02:13:30
Karolina03:10:34
Tomasz Cz03:11:34
Asiunia 1 day
CeeM 4 days
kropek555513 weeks
Merlinscamn42 weeks
xwaniiliax49 weeks
Joshvut49 weeks

NASZE BLOGI

Jeżeli i Ty masz ochotę prowadzić tu swój blog

(oczywiście bezpłatnie),

zarejestruj się

i napisz

Prywatną Wiadomość (PW) do Administratora


DARMOWA PORADA PRAWNA


POLUB NAS!

Niebo za oknem...czyli szukamy życia
- Tomasz Cz
NASA poszukująca obecnie śladów życia w naszym Układzie Słonecznym, nie ogranicza się tylko do Marsa. Agencja ma nadzieję, że uda się znaleźć żywe organizmy na Europie, jednym z księżyców Jowisza. Planuje więc wysłać tam zupełnie nowy lądownik, który zajmie się tym zadaniem.

W czerwcu ubiegłego roku agencja zleciła 21 inżynierom zaprojektowanie lądownika, który zostanie wysłany na Europę, określenie celów jego misji oraz sprawdzenie, czy możliwa będzie ich realizacja. Po ośmiu miesiącach debaty, naukowcy wreszcie ukończyli swe zadanie i przedstawili http://solarsystem.nasa.gov/docs/Europa_Lander_SDT_Report_2016.pdf raport.

Europa ma lodową powierzchnię, pod którą skrywają się oceany zawierające słoną wodę. Naukowcy wierzą, że woda styka się ze skalistym dnem z dodatkiem krzemianów, które są niezbędnym źródłem elementów i energii potrzebnej do powstania oraz podtrzymania życia.

Nowy lądownik, który dotrze na Europę, będzie musiał nie tylko przebadać właściwości powierzchni oraz materiałów obecnych pod powierzchnią skorupy księżyca, ale też przeanalizować materiały inne niż lód. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, misja rozpocznie się już w 2020 roku.

podano za Onet.pl

Dodane przez Tomasz Cz
dnia 18/02/2017 20:34
0 Komentarzy
368 Czytań - Drukuj

Niebo za oknem czyli.....zaćmienie półcieniowe Księżyca
- Tomasz Cz


Jutro, pod warunkiem że niebo się rozchmurzy, będziemy mogli obserwować zaćmienie półcieniowe Księżyca. Jest to zjawisko, które powstaje analogicznie do zaćmienia Słońca. Jednak z tą oczywiście różnicą, że w tym wypadku to nasz naturalny satelita chowa się w cieniu Ziemi - Ziemia znajduje się pomiędzy Słońcem a Księżycem. Lecz co to oznacza, że będzie to zaćmienie półcieniowe? Otóż Księżyc nie przejdzie przez stożek cienia całkowitego, czyli obszaru z którego Słońce jest zupełnie niewidoczne, a tylko przez stożek półcienia. W praktyce Księżyc nie zostanie całkowicie lub nawet częściowo zasłonięty przez cień Ziemi, a jedynie będzie widoczne niewielkie pociemnienie brzegu jego tarczy. Z tego powodu rzadko się zdarza by tego typu zaćmienia było specjalnie nagłaśniane przez media. Mimo tego jest to wydarzenie całkiem interesujące do obserwacji przez fanów astronomii. Zjawisko to wydarzy się w nocy z piątku na sobotę, i będzie trwało od godziny 23:32 do godziny 03:56, z maksimum o godzinie 01:44.

wg danych z Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego

Dodane przez Tomasz Cz
dnia 09/02/2017 13:51
0 Komentarzy
317 Czytań - Drukuj

Dziecko, a wizyta u lekarza....
- Tomasz Cz

1. Kto ma prawo zabrać dziecko do lekarza i czy ten może odmówić jego przyjęcia w sytuacji, gdy opiekun nie posiada upoważnienia?

Zgodnie z art. 32 ust. 1 i 2 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, jeśli pacjent jest małoletni, to lekarz może przeprowadzić badanie lub udzielić innych świadczeń zdrowotnych dopiero po wyrażeniu zgody przez przedstawiciela ustawowego, czyli rodzica lub opiekuna. Zgodnie z ust.3 w przypadku konieczności przebadania pacjenta zgodę może wyrazić także opiekun faktyczny, czyli osoba sprawującą, bez obowiązku ustawowego, stałą opiekę nad pacjentem, który ze względu na wiek, stan zdrowia albo stan psychiczny opieki takiej wymaga.czytaj więcej


Dodane przez Tomasz Cz
dnia 09/01/2017 16:55
Czytaj więcej
0 Komentarzy
330 Czytań - Drukuj

Niebo za oknem....meteoryty Kwadrantydy 2017
- Tomasz CzKwadrantydy 2017 pojawią się 3 stycznia, we wtorek. Warto spróbować, bo Kwadrantydy to jeden z dwóch najbardziej obfitych rojów meteorów w ciągu całego roku.

Kwadrantydy nie są popularnym w Polsce rojem z powodu zazwyczaj zachmurzonego w tym okresie nieba mało kto ma okazję je podziwiać. W 2017 roku mamy zmienną, dynamiczną pogodę i w wielu miejscach niebo może być dobrze widoczne. Jeśli więc będzie okazja, warto wyjść na zewnątrz i spojrzeć w niebo, na którym w ciągu godziny może się pojawić aż do 120 świetlnych rozbłysków na godzinę. To więcej, niż tak chętnie oglądane przez wszystkich Perseidy, które w maksimum aktywności oferują do 100 zjawisk na godzinę.

Kwadrantydy 2017 można teoretycznie podziwiać na niebie od 1 do 7 stycznia, jednak przez większość czasu śmigają one sporadycznie. Dopiero czas przypadający na maksimum ich aktywności może przynieść naprawdę solidną porcję wrażeń, bo też okres trwania maksimum jest dość krótki i ogranicza się do 4-6 godzin (niekiedy zdarza się, że trwa do 12 godzin). Prognozy mówią o tym, że meteory mają najobficiej latać 3 stycznia około godz. 15 polskiego czasu. To jeszcze przed zachodem słońca w Polsce, i kilka godzin przed porządnym zmrokiem. Najlepszym czasem na obserwacje będzie więc wieczór i wczesna noc 3 stycznia 2017 roku.

Nazwa roju Kwadrantydów pochodzi od nieuznawanego już dziś gwiazdozbioru Kwadrantu Ściennego (obecnie część Wolarza). Z tej okolicy będą też wylatywać meteory, zajmując pozostałą część nieba r11; radiant Kwadrantydów znajduje się na pograniczu gwiazdozbiorów Wolarza, Herkulesa i Smoka, które w porze obserwacji znajdują się na północnym zachodzie. W pobliżu tego punktu znajduje się charakterystyczna, niezwykle jasno świecąca gwiazda Arktur, który jednak o tej porze schowa się już za horyzontem.

podano za:
http://www.crazynauka.pl/kwadrantydy-2015-nadchodzi-niesamowity-deszcz-meteorow/

Dodane przez Tomasz Cz
dnia 04/01/2017 16:25
0 Komentarzy
339 Czytań - Drukuj

WESOŁYCH ŚWIĄT !:)
- Administrator


Wspaniałych świąt Bożego Narodzenia

spędzonych w ciepłej, rodzinnej atmosferze,

oraz

samych szczęśliwych dni w nadchodzącym Nowym Roku !Dodane przez MG Elucha
dnia 24/12/2016 10:04
0 Komentarzy
444 Czytań - Drukuj

Meteo...czyli pogoda przed Świętami
- Tomasz Cz


Dzisiaj o godz. 11.44 Słońce wejdzie w znak Koziorożca, rozpocznie się astronomiczna zima, będzie to najkrótszy dzień w roku, od jutra dnia zacznie przybywać. Niestety i tym razem nie będą jej towarzyszyły typowe dla zimy atrybuty, takie jak biała pokrywa śnieżna, kilkunastostopniowy mróz i komunikaty o nieprzejezdności dróg, dzieciaki nie ulepią bałwana.

Dodane przez Tomasz Cz
dnia 21/12/2016 17:12
Czytaj więcej
0 Komentarzy
421 Czytań - Drukuj

Niebo za oknem czyli.....Gwiazda Betlejemska
- Tomasz CzOsoby, dla których tradycji będzie musiało stać się zadość, będą mogły liczyć na przystąpienie do rodzinnej wieczerzy wigilijnej nawet przed godziną 16:00, o ile tylko pogoda pozwoli nam na to wypatrywanie "pierwszej gwiazdki".

Jeśli 24 grudnia niebo okaże się pogodne lub zachmurzone w stopniu wciąż pozwalającym na dostrzeganie najwyraźniejszych obiektów, jako pierwszą po zachodzie Słońca powinniśmy w tym roku dostrzec Wenus. W dalszej kolejności powinien pojawić się Mars* położony wówczas w porównywalnej części nieba co najjaśniejsza z planet. W kolejce za tą parką będą czekać Kapella, najjaśniejsza gwiazda Woźnicy, Wega z gwiazdozbioru Lutni i Aldebaran w Byku. Wenus z racji na swój wysoki blask nieco poniżej -4,0 mag. i bardziej dogodne już w porównaniu z poprzednimi tygodniami położenie na południowym zachodzie, ma największe szanse pełnienia zaszczytu Gwiazdy Wigilijnej, a jeśli prócz bezchmurnego nieba także przejrzystość powietrza będzie wysoka, osoby o najlepszym wzroku będą w stanie dostrzec najjaśniejszą z planet nawet w czasie porównywalnym do zachodu Słońca - w najbardziej skrajnych przypadkach można więc będzie na to liczyć już około godz. 15:00-15:15 (północny zachód), w pozostałych regionach do 30 minut później.

*Mars położony kilkanaście stopni od Wenus posiadać będzie znacznie niższą jasność od niej, co mimo jego wyższej pozycji nie będzie ułatwiało równie szybkiej identyfikacji. Niewykluczone wręcz, że to którąś ze wspomnianych gwiazd - Wegę lub Kapellę uda się niektórym dostrzec szybciej, choć przy znacznie wcześniejszym zaobserwowaniu Wenus nie będzie to miało już większego znaczenia.

Na podstawie:
http://www.polskiastrobloger.pl
Dodane przez Tomasz Cz
dnia 20/12/2016 14:09
0 Komentarzy
293 Czytań - Drukuj

Szkoła...czyli indywidualne nauczanie.
- Tomasz Cz
Dzieci i młodzież, których stan zdrowia uniemożliwia chodzenie do szkoły maja prawo do indywidualnego nauczania w domu. Realizują podstawę programową oraz wszystkie zajęcia z ramowego planu nauczania dla danego typu i rodzaju szkoły.
Orzeczenia o potrzebie nauczania indywidualnego wydawane są dla dzieci i młodzieży, których stan zdrowia uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do szkoły.

Wydaje się je na czas określony, wskazany w zaświadczeniu lekarskim, nie krótszy niż 30 dni, ale dla ucznia szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie na okres nie krótszy niż 30 dni i nie dłuższy niż rok szkolny.

Nauczanie indywidualne powinno odbywać się w miejscu pobytu ucznia. Zespół orzekający, na podstawie zaświadczenia lekarskiego, określa zakres w jakim uczeń może brać udział w obowiązkowych zajęciach edukacyjnych mówi dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Małgorzata Wilińska.

Orzeczenie określa warunki w jakich uczeń może realizować potrzeby edukacyjne oraz możliwości w zakresie uczestnictwa w życiu szkoły, formy stymulacji, terapii, rozwijania możliwości i mocnych stron oraz inne formy pomocy psychologiczno pedagogicznej.

Dyrektor szkoły organizuje indywidualne nauczanie w sposób zapewniający wykonanie określonych w orzeczeniu zaleceń dotyczących warunków realizacji potrzeb edukacyjnych dziecka. Zajęcia indywidualnego nauczania w klasach I -III prowadzone są przez jednego nauczyciela, a w pozostałych przez kilku. Prowadzenie tych zajęć powierza nauczycielowi dyrektor szkoły.

W indywidualnym nauczaniu realizuje się treści wynikające z podstawy programowej kształcenia ogólnego oraz obowiązkowe zajęcia edukacyjne z ramowego planu nauczania dla danego typu i rodzaju szkoły, dostosowane do potrzeb i możliwości psychofizycznych ucznia wyjaśnia Małgorzata Wilińska.

Dzieciom i młodzieży objętym indywidualnym nauczaniem w celu ich integracji ze środowiskiem i zapewnienia im pełnego osobowego rozwoju dyrektor, w miarę posiadanych możliwości, organizuje różne formy uczestnictwa w życiu szkoły, a zwłaszcza w zajęciach pozalekcyjnych, uroczystościach i imprezach szkolnych.

Tygodniowy wymiar godzin realizowany podczas indywidualnego nauczania zależy od typu szkoły. W klasach I-II wynosi on od 6 do 8 godzin i powinien być zrealizowany w ciągu co najmniej 2 dni. Uczniowie klas IV - VI powinni mieć tygodniowo od 8 do 10 godzin realizowanych w ciągu co najmniej 3 dni.

W klasach gimnazjalnych nauczanie indywidualne obejmuje tygodniowo od 12 do 16 godzin, a w szkołach średnich od 12 do 16 godzin. W obu typach szkół zajęcia powinny odbywać się co najmniej w ciągu 3 dni mówi dyrektor Małgorzata Wilińska.

Przeczytaj cały tekst: Przewlekle chory uczeń ma prawo do nauczania indywidualnego - Nidzica http://nidzica.wm.pl/395657,Przewlekle-chory-uczen-ma-prawo-do-nauczania-indywidualnego.html#ixzz4QjVhagGR
Dodane przez Tomasz Cz
dnia 22/11/2016 16:05
0 Komentarzy
476 Czytań - Drukuj

Medycyna czyli....kiedy wzywać karetkę?
- Tomasz Cz


Za wprowadzenie w błąd dyspozytora medycznego i niepotrzebne wezwanie ambulansu grożą poważne konsekwencje.

Zdarza się osoba, która źle się czuje, nie jest pewna, czy powinna sama jechać do lekarza, czy wezwać pomoc. Czy jeśli zadzwoni po karetkę bez powodu, zapłaci karę?
TAK
Za nieuzasadnione wezwanie karetki grożą kary finansowe. Zgodnie z ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym system ratownictwa został utworzony w celu realizacji zadań państwa polegających na zapewnieniu pomocy każdej osobie znajdującej się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Według regulacji zawartych w rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie ramowych procedur przyjmowania wezwań przez dyspozytora medycznego i dysponowania zespołami ratownictwa medycznego, dyspozytor przeprowadza wywiad medyczny z osobą dzwoniącą. Pozwala on przede wszystkim ustalić, czy osoba, której dotyczy powiadomienie, znajduje się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, i podjąć decyzję o wysłaniu zespołu ratownictwa medycznego (dalej ZRM), w tym lotniczego zespołu ratownictwa medycznego, albo r11; w razie stwierdzenia na podstawie wywiadu, że nie ma nagłego zagrożenia zdrowotnego r11; o odmowie. Zatem to dyspozytor medyczny podejmuje decyzję o tym, czy karetka przyjedzie. Jeśli osoba wzywająca wprowadzi go w błąd i mimo braku nagłej potrzeby pogotowie przyjedzie, może zostać ukarana. Artykuł 66 par. 1 kodeksu wykroczeń określa, że kto chcąc wywołać niepotrzebną czynność fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł. Odnosi się do sytuacji, w których wprowadzenie w błąd jest celowe.

Czy medyk może odmówić wypisania recepty?

Do podstawowych i specjalistycznych zadań ZRM należy podejmowanie medycznych czynności ratunkowych w warunkach pozaszpitalnych w celu ratowania osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Wystawiania recept bez wątpienia nie można zaliczyć do wskazanych świadczeń ratujących życie udzielanych przez ZRM. r11; Wobec powyższego lekarz będący członkiem specjalistycznego ZRM może tego odmówić. Warto jednak dodać, że obowiązujące przepisy prawa nie zakazują mu wystawiania recept na leki refundowane r11; wyjaśnia Sylwia Wądrzyk, rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia.
W praktyce lekarze ratownicy zwykle nie chcą wypisywać recept, ponieważ w przeszłości jednym w problemów pogotowia były wezwania od osób, które nie wymagały nagłej pomocy, a chciały otrzymać receptę bez konieczności umawiania się do specjalisty i czekania w kolejce.

Czy za przyjazd karetki do pijanego trzeba zapłacić?

W szpitalu są wywieszki, że osoby nietrzeźwe będą musiały zapłacić za leczenie. Czy to samo dotyczy przyjazdu pogotowia?

Wszystko jednak zależy od sytuacji. Zespół ratownictwa jest wysyłany przez dyspozytora medycznego po zebraniu dokładnego wywiadu od osoby dzwoniącej. Stan upojenia alkoholowego sam w sobie nie jest podstawą zarówno do wezwania, jak i wysłania ZRM.

Równocześnie jednak trzeba pamiętać, że istnieje wiele stanów chorobowych, również zagrażających życiu, które mogą objawiać się podobnymi symptomami do stanu upojenia alkoholowego. Dlatego dyspozytor medyczny zadaje wiele pytań dotyczących innych objawów występujących u pacjenta, które mogą wskazywać na stan nagłego zagrożenia zdrowotnego. Jeśli osoba wzywająca pogotowie udzieli rzetelnych, zgodnych ze stanem faktycznym informacji na temat stanu zdrowia będącego pod wpływem alkoholu pacjenta i dyspozytor medyczny podejmie decyzję o wysłaniu ZRM, wówczas nie ma podstaw do wyciągania wobec niej konsekwencji finansowych.

Warto zwrócić uwagę na regulacje zawarte w ustawie o PRM, zgodnie z którymi kto zauważy osobę lub osoby znajdujące się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego lub jest świadkiem zdarzenia powodującego taki stan, w miarę posiadanych możliwości i umiejętności ma obowiązek podjąć działania w celu skutecznego powiadomienia o tym zdarzeniu podmiotów ustawowo powołanych do niesienia pomocy takim osobom.

Czy ambulans ma określony czas na dojazd? Czy są ramy czasowe, w których karetka powinna dotrzeć do pacjenta?

Maksymalny czas dotarcia na miejsce zdarzenia dla zespołu ratownictwa medycznego od chwili przyjęcia zgłoszenia przez dyspozytora medycznego nie może być dłuższy niż 15 minut w mieście powyżej 10 tys. mieszkańców i 20 minut poza takim miastem.


podano za Link

więcej informacji na www.gazetaprawna.pl

Dodane przez Tomasz Cz
dnia 16/11/2016 15:17
0 Komentarzy
501 Czytań - Drukuj

Medycyna czyli.....prawidłowe oddychanie gwarantem zdrowia?
- Tomasz Cz

Olsztyńscy naukowcy zbudowali urządzenie badające, jak oddychamy

Nieprawidłowe oddychanie jest przyczyną wielu chorób m.in. nadciśnienia tętniczego. Olsztyńscy naukowcy zbudowali analizator przeznosowego i przezustnego przepływu powietrza, który pokazuje, jak oddychamy.

Prof. Andrzej Kukwa ze Szpitala Uniwersyteckiego w Olsztynie od wielu lat bada, w jaki sposób oddychają Polacy, ustala przyczyny zaburzeń oddychania i leczy te przyczyny (czasem operacyjnie). "Nie ma tlenu w tabletkach, prawidłowe oddychanie jest kluczową sprawą dla naszego zdrowia" - twierdzi prof. Kukwa, który w rozmowie z PAP przyznał, że wielu pacjentów bagatelizuje te kwestie.

"Przetłumaczenie komuś, że ma nadciśnienie, bo źle oddycha to prawdziwa męka. Ludzie nie wierzą w to, że źle oddychają, nie mieści im się w głowie, że mogą coś tak oczywistego jak oddychanie wykonywać nieprawidłowo. Nasz analizator udowadnia to w sposób bezdyskusyjny" - powiedział prof. Kukwa, który analizator będzie prezentował w nadchodzącym tygodniu na targach innowacji medycznych w Brukseli.

Oprócz "przekonywania niedowiarków" analizator jest potrzebny lekarzom także do innych celów; dzięki temu urządzeniu widać, jak wiele powietrza pacjent wdycha, którym nozdrzem (zdarza się, że w zależności od ułożenia głowy np. podczas snu, oba nozdrza nie pobierają takiej samej ilości powietrza), ile powietrza wydycha i w jaki sposób. Analiza sposobu oddychania wskazuje specjalistom na różne schorzenia np. wydech dłuższy od wdechu sugeruje chorobę oskrzeli.

Zaburzenia oddychania mogą powodować szereg chorób w powszechnym mniemaniu nie mających związku z oddychaniem m.in. nadciśnienie tętnicze, czy zaburzenia rytmu serca. Gdy dostarczamy do organizmu mniej tlenu, dochodzi do zwiększenia ilości m.in. erytrocytów, nasza krew robi się gęstsza i serce musi wykonywać więcej pracy, by ją tłoczyć - powiedział prof. Kukwa.

Niedotlenienie sprawia też, że organizm nie spala tłuszczów, stąd osoby, które mimo stosowania diet i ćwiczeń nie mogą schudnąć, powinny przeanalizować swoje oddychanie.

Analizator opracowany na olsztyńskim wydziale nauk medycznych jest przydatny także w określeniu wydolności organizmu sportowców.

Chcemy też w sposób szczególnie uprzywilejowany potraktować kobiety w ciąży, bo ta grupa pań powinna na prawidłowe oddychanie zwrócić szczególną uwagę - podkreślił naukowiec.

Zespół prof. Kukwy weryfikując pracę analizatora, zaprosił do badań grupę 200 studentów olsztyńskiego uniwersytetu. Badając, jak studenci oddychają, z dużą dozą prawdopodobieństwa mogę wskazać, na co za kilka lat zachorują, o ile nie skorygują sposobu oddychania - stwierdził prof. Kukwa.

Najważniejsze w prawidłowym oddychaniu jest to, by zawsze wciągać powietrze nosem. Co 20 minut dobrze jest wziąć 20 głębokich wdechów, by się dotlenić. Trzeba też pamiętać, by wydechu używać do fonacji, a gdy na jednym wydechu nie skończymy wypowiedzi, to powinniśmy zrobić chwilę przerwy na wdech i dalszą wypowiedź kontynuować na wydechu - wskazał prof. Kukwa.

Według prof. Kukwy nie wiadomo, ilu Polaków dotyczy problem nieprawidłowego oddychania (w tym jest m.in. chrapanie). "To problem wstydliwy, pacjent sam nie zgłosi się do lekarza, najczęściej przychodzą do nas, gdy zmobilizuje ich do tego współmałżonek, dla którego chrapanie bliskiego staje się bardzo uciążliwe. Przyjmuję jednak, że po 50. roku życia problem chrapania dotyka ponad połowy ludzi" - ocenił.

Według specjalistów pacjenci mający problemy z oddychaniem mają obniżony komfort życia, są zmęczeni i niewyspani. Z 8-godzinnego pobytu w łóżku czas snu dającego pełny wypoczynek wynosi u nich zaledwie 3 godziny, pozostały czas to naprzemienne fazy krótkotrwałego zasypiania i budzenia.

Podano za PAP - PAP - Nauka w Polsce, Joanna Wojciechowska

Dodane przez Tomasz Cz
dnia 14/11/2016 17:42
0 Komentarzy
352 Czytań - Drukuj

Niebo za oknem czyli....listopadowy superksiężyc!
- Tomasz CzJesteście gotowi na listopadowy superksiężyc? To będzie największa pełnia XXI wieku

Zapomnijcie o październikowej pełni księżyca. Według astronomów to właśnie w listopadzie zobaczymy superksiężyc w pełnej krasie i będzie to "największy" księżyc od 1948 roku.

Tak wielkiego księżyca nie widzieliśmy jeszcze na oczy. 14 listopada zobaczymy bowiem największą pełnię od 1948 roku. Postarajmy się jej nie przegapić - następnym razem nasz satelita będzie tak blisko dopiero w 2034 roku.

Początkowo sądzono, że to październikowa pełnia księżyca będzie tą największą. Astronomowie zaprzeczają jednak tym informacjom i zgodnie twierdzą, że to listopadowy superksieżyc będzie najbardziej widowiskowy. W porównaniu do październikowej pełni, będzie bliżej Ziemi o prawie 2 tysiące kilometrów.

Listopadowy superksiężyc będzie o 14 proc. większy i o 30 proc. jaśniejszy od innych pełni, które widujemy w ciągu roku. Między innymi dlatego warto wziąć udział w tym wydarzeniu i w dniach 13 oraz 14 listopada spojrzeć w niebo.

Andrzej Wardziński
Autor w Noizz.pl

Dodane przez Tomasz Cz
dnia 07/11/2016 16:51
0 Komentarzy
364 Czytań - Drukuj

Strona 4 z 66 < 1 2 3 4 5 6 7 > >>
`REKLAMA

U NAS ZNAJDZIESZ COŚ DLA SIEBIE

;
1 2 3 4

ZAPRASZAMY DO KRÓTKIEJ REJESTRACJI I DO ROZMÓW NA FORUM
Design by: d4u.hut2.ruPowered by PHP-Fusion © 2003-20052082050 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie