zwyczajni i niezwyczajni... w sieci
STARTFORUMBLOGIGALERIAKONTAKT/ WSPÓŁPRACADORADCA PRAWNYPORADY DIETETYKA
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Nawigacja
START
FORUM
BLOGI
GALERIA
LINKI

Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 136
Najnowszy Użytkownik: xwaniiliax

Ostatnio online
Karolina00:55:19
AlicjaSz01:20:36
MG Elucha04:46:25
Asiunia 1 day
Tomasz Cz 1 day
xwaniiliax 2 weeks
Joshvut 2 weeks
Dougwer 2 weeks
smallbob 4 weeks
Izis10 weeks

NASZE BLOGI

Jeżeli i Ty masz ochotę prowadzić tu swój blog

(oczywiście bezpłatnie),

zarejestruj się

i napisz

Prywatną Wiadomość (PW) do Administratora


DARMOWA PORADA PRAWNA


POLUB NAS!


marzec 2017
Dodane przez MG Elucha
dnia 18/03/2017 21:23
0 Komentarzy
228 Czytań - Drukuj

Prawo na co dzień czyli....dowód osobisty
- Tomasz Cz

Wystarczy zaledwie kilka danych z naszego dowodu osobistego, żebyśmy stali się "posiadaczami" kredytu na niemałą sumę. Czujność w pilnowaniu swoich danych należy więc zachowywać nie tylko w Internecie, ale też na co dzień. A często o tej czujności zapominamy. Bo przecież podanie tylko peselu to nic takiego...

Nasze prawo umożliwia zawarcie umowy kredytowej na odległość, wystarczy podać swój PESEL oraz numer dowodu osobistego. Wystarczy, że bank uzna, że ktoś nie jest zarejestrowany w Biurze Informacji Kredytowej jako niewiarygodny kredytobiorca. Wtedy osobie z tzw. czystym kontem prawdopodobnie zostanie przyznany kredyt. Problem pojawia się jednak w momencie, kiedy okaże się, że to nie posiadacz dowodu chciał ten kredyt uzyskać.

Dlatego też należy zachować szczególną czujność zarówno na co dzień, jak i przy robieniu zakupów w Internecie. Zwłaszcza w sytuacjach, kiedy niektórzy sprzedawcy próbują wymusić na nas podawanie w formularzu danych, które wcale nie są niezbędne do wykonania umowy.

Zdarza się też, że jesteśmy proszeni o podanie peselu przez telefon czy czasem na ulicy przy okazji podpisywania różnych petycji. Uważajmy, nawet jeśli ktoś chce od nas dane w dobrej sprawie.

Sprawdźmy, czy na pewno jest tym, za kogo się podaje - nic nie podpisujemy w pośpiechu, bo ktoś ciekawie opisał sprawę! Niby każdy z nas wie o tym, że powinniśmy sprawdzać, gdzie zostawiamy swoje dane, ale bywa, że w pospiechu o tym zapominamy. Wielu z nas przekazuje swoje dane firmom, bo chcemy należeć do programów lojalnościowych. Jest to nic innego, jak sprzedawanie własnych danych za zniżki. Tylko czy w ostatecznym rozrachunku naprawdę nam się to opłaca?

Nasze dane mogą być użyte chociażby do wyłudzenia wcześniej wspomnianego kredytu. W kwestii bezpieczeństwa warto więc znać swoje podstawowe prawa. Mamy prawo zapytać raz na pół roku (po tym, jak przekażemy nasze dane firmie czy urzędowi), jakie dane instytucja posiada aktualnie na nasz temat, skąd dane były zebrane, od kiedy i w jakim celu są przetwarzane, komu są udostępniane. Zapytana instytucja ma obowiązek udzielenia pisemnej odpowiedzi w ciągu 30 dni. Czasem moglibyśmy się zdziwić, ile inni o nas wiedzą.

Z kolei, jeśli chodzi o najprostsze sposoby chronienia danych, to po prostu pamiętajmy o tym, żeby nie udostępniać swojego dowodu osobistego ani danych osobowych osobom trzecim oraz żeby w przypadku zgubienia lub kradzieży dowodu jak najszybciej zastrzec dokument (w bazie "dokumenty zastrzeżone" prowadzonej przez Związek Banków Polskich). W przypadku kradzieży jak najszybciej poinformować o tym najbliższą jednostkę policji.

Źródło: Kurier PAP

Dodane przez Tomasz Cz
dnia 09/03/2017 15:13
0 Komentarzy
248 Czytań - Drukuj

Niebo za oknem...czyli szukamy życia
- Tomasz Cz
NASA poszukująca obecnie śladów życia w naszym Układzie Słonecznym, nie ogranicza się tylko do Marsa. Agencja ma nadzieję, że uda się znaleźć żywe organizmy na Europie, jednym z księżyców Jowisza. Planuje więc wysłać tam zupełnie nowy lądownik, który zajmie się tym zadaniem.

W czerwcu ubiegłego roku agencja zleciła 21 inżynierom zaprojektowanie lądownika, który zostanie wysłany na Europę, określenie celów jego misji oraz sprawdzenie, czy możliwa będzie ich realizacja. Po ośmiu miesiącach debaty, naukowcy wreszcie ukończyli swe zadanie i przedstawili http://solarsystem.nasa.gov/docs/Europa_Lander_SDT_Report_2016.pdf raport.

Europa ma lodową powierzchnię, pod którą skrywają się oceany zawierające słoną wodę. Naukowcy wierzą, że woda styka się ze skalistym dnem z dodatkiem krzemianów, które są niezbędnym źródłem elementów i energii potrzebnej do powstania oraz podtrzymania życia.

Nowy lądownik, który dotrze na Europę, będzie musiał nie tylko przebadać właściwości powierzchni oraz materiałów obecnych pod powierzchnią skorupy księżyca, ale też przeanalizować materiały inne niż lód. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, misja rozpocznie się już w 2020 roku.

podano za Onet.pl

Dodane przez Tomasz Cz
dnia 18/02/2017 20:34
0 Komentarzy
241 Czytań - Drukuj

Niebo za oknem czyli.....zaćmienie półcieniowe Księżyca
- Tomasz Cz


Jutro, pod warunkiem że niebo się rozchmurzy, będziemy mogli obserwować zaćmienie półcieniowe Księżyca. Jest to zjawisko, które powstaje analogicznie do zaćmienia Słońca. Jednak z tą oczywiście różnicą, że w tym wypadku to nasz naturalny satelita chowa się w cieniu Ziemi - Ziemia znajduje się pomiędzy Słońcem a Księżycem. Lecz co to oznacza, że będzie to zaćmienie półcieniowe? Otóż Księżyc nie przejdzie przez stożek cienia całkowitego, czyli obszaru z którego Słońce jest zupełnie niewidoczne, a tylko przez stożek półcienia. W praktyce Księżyc nie zostanie całkowicie lub nawet częściowo zasłonięty przez cień Ziemi, a jedynie będzie widoczne niewielkie pociemnienie brzegu jego tarczy. Z tego powodu rzadko się zdarza by tego typu zaćmienia było specjalnie nagłaśniane przez media. Mimo tego jest to wydarzenie całkiem interesujące do obserwacji przez fanów astronomii. Zjawisko to wydarzy się w nocy z piątku na sobotę, i będzie trwało od godziny 23:32 do godziny 03:56, z maksimum o godzinie 01:44.

wg danych z Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego

Dodane przez Tomasz Cz
dnia 09/02/2017 13:51
0 Komentarzy
214 Czytań - Drukuj

Dziecko, a wizyta u lekarza....
- Tomasz Cz

1. Kto ma prawo zabrać dziecko do lekarza i czy ten może odmówić jego przyjęcia w sytuacji, gdy opiekun nie posiada upoważnienia?

Zgodnie z art. 32 ust. 1 i 2 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, jeśli pacjent jest małoletni, to lekarz może przeprowadzić badanie lub udzielić innych świadczeń zdrowotnych dopiero po wyrażeniu zgody przez przedstawiciela ustawowego, czyli rodzica lub opiekuna. Zgodnie z ust.3 w przypadku konieczności przebadania pacjenta zgodę może wyrazić także opiekun faktyczny, czyli osoba sprawującą, bez obowiązku ustawowego, stałą opiekę nad pacjentem, który ze względu na wiek, stan zdrowia albo stan psychiczny opieki takiej wymaga.czytaj więcej


Dodane przez Tomasz Cz
dnia 09/01/2017 16:55
Czytaj więcej
0 Komentarzy
223 Czytań - Drukuj

Niebo za oknem....meteoryty Kwadrantydy 2017
- Tomasz CzKwadrantydy 2017 pojawią się 3 stycznia, we wtorek. Warto spróbować, bo Kwadrantydy to jeden z dwóch najbardziej obfitych rojów meteorów w ciągu całego roku.

Kwadrantydy nie są popularnym w Polsce rojem z powodu zazwyczaj zachmurzonego w tym okresie nieba mało kto ma okazję je podziwiać. W 2017 roku mamy zmienną, dynamiczną pogodę i w wielu miejscach niebo może być dobrze widoczne. Jeśli więc będzie okazja, warto wyjść na zewnątrz i spojrzeć w niebo, na którym w ciągu godziny może się pojawić aż do 120 świetlnych rozbłysków na godzinę. To więcej, niż tak chętnie oglądane przez wszystkich Perseidy, które w maksimum aktywności oferują do 100 zjawisk na godzinę.

Kwadrantydy 2017 można teoretycznie podziwiać na niebie od 1 do 7 stycznia, jednak przez większość czasu śmigają one sporadycznie. Dopiero czas przypadający na maksimum ich aktywności może przynieść naprawdę solidną porcję wrażeń, bo też okres trwania maksimum jest dość krótki i ogranicza się do 4-6 godzin (niekiedy zdarza się, że trwa do 12 godzin). Prognozy mówią o tym, że meteory mają najobficiej latać 3 stycznia około godz. 15 polskiego czasu. To jeszcze przed zachodem słońca w Polsce, i kilka godzin przed porządnym zmrokiem. Najlepszym czasem na obserwacje będzie więc wieczór i wczesna noc 3 stycznia 2017 roku.

Nazwa roju Kwadrantydów pochodzi od nieuznawanego już dziś gwiazdozbioru Kwadrantu Ściennego (obecnie część Wolarza). Z tej okolicy będą też wylatywać meteory, zajmując pozostałą część nieba r11; radiant Kwadrantydów znajduje się na pograniczu gwiazdozbiorów Wolarza, Herkulesa i Smoka, które w porze obserwacji znajdują się na północnym zachodzie. W pobliżu tego punktu znajduje się charakterystyczna, niezwykle jasno świecąca gwiazda Arktur, który jednak o tej porze schowa się już za horyzontem.

podano za:
http://www.crazynauka.pl/kwadrantydy-2015-nadchodzi-niesamowity-deszcz-meteorow/

Dodane przez Tomasz Cz
dnia 04/01/2017 16:25
0 Komentarzy
223 Czytań - Drukuj

WESOŁYCH ŚWIĄT !:)
- Administrator


Wspaniałych świąt Bożego Narodzenia

spędzonych w ciepłej, rodzinnej atmosferze,

oraz

samych szczęśliwych dni w nadchodzącym Nowym Roku !Dodane przez MG Elucha
dnia 24/12/2016 10:04
0 Komentarzy
349 Czytań - Drukuj

Meteo...czyli pogoda przed Świętami
- Tomasz Cz


Dzisiaj o godz. 11.44 Słońce wejdzie w znak Koziorożca, rozpocznie się astronomiczna zima, będzie to najkrótszy dzień w roku, od jutra dnia zacznie przybywać. Niestety i tym razem nie będą jej towarzyszyły typowe dla zimy atrybuty, takie jak biała pokrywa śnieżna, kilkunastostopniowy mróz i komunikaty o nieprzejezdności dróg, dzieciaki nie ulepią bałwana.

Dodane przez Tomasz Cz
dnia 21/12/2016 17:12
Czytaj więcej
0 Komentarzy
295 Czytań - Drukuj

Niebo za oknem czyli.....Gwiazda Betlejemska
- Tomasz CzOsoby, dla których tradycji będzie musiało stać się zadość, będą mogły liczyć na przystąpienie do rodzinnej wieczerzy wigilijnej nawet przed godziną 16:00, o ile tylko pogoda pozwoli nam na to wypatrywanie "pierwszej gwiazdki".

Jeśli 24 grudnia niebo okaże się pogodne lub zachmurzone w stopniu wciąż pozwalającym na dostrzeganie najwyraźniejszych obiektów, jako pierwszą po zachodzie Słońca powinniśmy w tym roku dostrzec Wenus. W dalszej kolejności powinien pojawić się Mars* położony wówczas w porównywalnej części nieba co najjaśniejsza z planet. W kolejce za tą parką będą czekać Kapella, najjaśniejsza gwiazda Woźnicy, Wega z gwiazdozbioru Lutni i Aldebaran w Byku. Wenus z racji na swój wysoki blask nieco poniżej -4,0 mag. i bardziej dogodne już w porównaniu z poprzednimi tygodniami położenie na południowym zachodzie, ma największe szanse pełnienia zaszczytu Gwiazdy Wigilijnej, a jeśli prócz bezchmurnego nieba także przejrzystość powietrza będzie wysoka, osoby o najlepszym wzroku będą w stanie dostrzec najjaśniejszą z planet nawet w czasie porównywalnym do zachodu Słońca - w najbardziej skrajnych przypadkach można więc będzie na to liczyć już około godz. 15:00-15:15 (północny zachód), w pozostałych regionach do 30 minut później.

*Mars położony kilkanaście stopni od Wenus posiadać będzie znacznie niższą jasność od niej, co mimo jego wyższej pozycji nie będzie ułatwiało równie szybkiej identyfikacji. Niewykluczone wręcz, że to którąś ze wspomnianych gwiazd - Wegę lub Kapellę uda się niektórym dostrzec szybciej, choć przy znacznie wcześniejszym zaobserwowaniu Wenus nie będzie to miało już większego znaczenia.

Na podstawie:
http://www.polskiastrobloger.pl
Dodane przez Tomasz Cz
dnia 20/12/2016 14:09
0 Komentarzy
220 Czytań - Drukuj

Szkoła...czyli indywidualne nauczanie.
- Tomasz Cz
Dzieci i młodzież, których stan zdrowia uniemożliwia chodzenie do szkoły maja prawo do indywidualnego nauczania w domu. Realizują podstawę programową oraz wszystkie zajęcia z ramowego planu nauczania dla danego typu i rodzaju szkoły.
Orzeczenia o potrzebie nauczania indywidualnego wydawane są dla dzieci i młodzieży, których stan zdrowia uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do szkoły.

Wydaje się je na czas określony, wskazany w zaświadczeniu lekarskim, nie krótszy niż 30 dni, ale dla ucznia szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie na okres nie krótszy niż 30 dni i nie dłuższy niż rok szkolny.

Nauczanie indywidualne powinno odbywać się w miejscu pobytu ucznia. Zespół orzekający, na podstawie zaświadczenia lekarskiego, określa zakres w jakim uczeń może brać udział w obowiązkowych zajęciach edukacyjnych mówi dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Małgorzata Wilińska.

Orzeczenie określa warunki w jakich uczeń może realizować potrzeby edukacyjne oraz możliwości w zakresie uczestnictwa w życiu szkoły, formy stymulacji, terapii, rozwijania możliwości i mocnych stron oraz inne formy pomocy psychologiczno pedagogicznej.

Dyrektor szkoły organizuje indywidualne nauczanie w sposób zapewniający wykonanie określonych w orzeczeniu zaleceń dotyczących warunków realizacji potrzeb edukacyjnych dziecka. Zajęcia indywidualnego nauczania w klasach I -III prowadzone są przez jednego nauczyciela, a w pozostałych przez kilku. Prowadzenie tych zajęć powierza nauczycielowi dyrektor szkoły.

W indywidualnym nauczaniu realizuje się treści wynikające z podstawy programowej kształcenia ogólnego oraz obowiązkowe zajęcia edukacyjne z ramowego planu nauczania dla danego typu i rodzaju szkoły, dostosowane do potrzeb i możliwości psychofizycznych ucznia wyjaśnia Małgorzata Wilińska.

Dzieciom i młodzieży objętym indywidualnym nauczaniem w celu ich integracji ze środowiskiem i zapewnienia im pełnego osobowego rozwoju dyrektor, w miarę posiadanych możliwości, organizuje różne formy uczestnictwa w życiu szkoły, a zwłaszcza w zajęciach pozalekcyjnych, uroczystościach i imprezach szkolnych.

Tygodniowy wymiar godzin realizowany podczas indywidualnego nauczania zależy od typu szkoły. W klasach I-II wynosi on od 6 do 8 godzin i powinien być zrealizowany w ciągu co najmniej 2 dni. Uczniowie klas IV - VI powinni mieć tygodniowo od 8 do 10 godzin realizowanych w ciągu co najmniej 3 dni.

W klasach gimnazjalnych nauczanie indywidualne obejmuje tygodniowo od 12 do 16 godzin, a w szkołach średnich od 12 do 16 godzin. W obu typach szkół zajęcia powinny odbywać się co najmniej w ciągu 3 dni mówi dyrektor Małgorzata Wilińska.

Przeczytaj cały tekst: Przewlekle chory uczeń ma prawo do nauczania indywidualnego - Nidzica http://nidzica.wm.pl/395657,Przewlekle-chory-uczen-ma-prawo-do-nauczania-indywidualnego.html#ixzz4QjVhagGR
Dodane przez Tomasz Cz
dnia 22/11/2016 16:05
0 Komentarzy
314 Czytań - Drukuj

Medycyna czyli....kiedy wzywać karetkę?
- Tomasz Cz


Za wprowadzenie w błąd dyspozytora medycznego i niepotrzebne wezwanie ambulansu grożą poważne konsekwencje.

Zdarza się osoba, która źle się czuje, nie jest pewna, czy powinna sama jechać do lekarza, czy wezwać pomoc. Czy jeśli zadzwoni po karetkę bez powodu, zapłaci karę?
TAK
Za nieuzasadnione wezwanie karetki grożą kary finansowe. Zgodnie z ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym system ratownictwa został utworzony w celu realizacji zadań państwa polegających na zapewnieniu pomocy każdej osobie znajdującej się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Według regulacji zawartych w rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie ramowych procedur przyjmowania wezwań przez dyspozytora medycznego i dysponowania zespołami ratownictwa medycznego, dyspozytor przeprowadza wywiad medyczny z osobą dzwoniącą. Pozwala on przede wszystkim ustalić, czy osoba, której dotyczy powiadomienie, znajduje się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, i podjąć decyzję o wysłaniu zespołu ratownictwa medycznego (dalej ZRM), w tym lotniczego zespołu ratownictwa medycznego, albo r11; w razie stwierdzenia na podstawie wywiadu, że nie ma nagłego zagrożenia zdrowotnego r11; o odmowie. Zatem to dyspozytor medyczny podejmuje decyzję o tym, czy karetka przyjedzie. Jeśli osoba wzywająca wprowadzi go w błąd i mimo braku nagłej potrzeby pogotowie przyjedzie, może zostać ukarana. Artykuł 66 par. 1 kodeksu wykroczeń określa, że kto chcąc wywołać niepotrzebną czynność fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł. Odnosi się do sytuacji, w których wprowadzenie w błąd jest celowe.

Czy medyk może odmówić wypisania recepty?

Do podstawowych i specjalistycznych zadań ZRM należy podejmowanie medycznych czynności ratunkowych w warunkach pozaszpitalnych w celu ratowania osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Wystawiania recept bez wątpienia nie można zaliczyć do wskazanych świadczeń ratujących życie udzielanych przez ZRM. r11; Wobec powyższego lekarz będący członkiem specjalistycznego ZRM może tego odmówić. Warto jednak dodać, że obowiązujące przepisy prawa nie zakazują mu wystawiania recept na leki refundowane r11; wyjaśnia Sylwia Wądrzyk, rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia.
W praktyce lekarze ratownicy zwykle nie chcą wypisywać recept, ponieważ w przeszłości jednym w problemów pogotowia były wezwania od osób, które nie wymagały nagłej pomocy, a chciały otrzymać receptę bez konieczności umawiania się do specjalisty i czekania w kolejce.

Czy za przyjazd karetki do pijanego trzeba zapłacić?

W szpitalu są wywieszki, że osoby nietrzeźwe będą musiały zapłacić za leczenie. Czy to samo dotyczy przyjazdu pogotowia?

Wszystko jednak zależy od sytuacji. Zespół ratownictwa jest wysyłany przez dyspozytora medycznego po zebraniu dokładnego wywiadu od osoby dzwoniącej. Stan upojenia alkoholowego sam w sobie nie jest podstawą zarówno do wezwania, jak i wysłania ZRM.

Równocześnie jednak trzeba pamiętać, że istnieje wiele stanów chorobowych, również zagrażających życiu, które mogą objawiać się podobnymi symptomami do stanu upojenia alkoholowego. Dlatego dyspozytor medyczny zadaje wiele pytań dotyczących innych objawów występujących u pacjenta, które mogą wskazywać na stan nagłego zagrożenia zdrowotnego. Jeśli osoba wzywająca pogotowie udzieli rzetelnych, zgodnych ze stanem faktycznym informacji na temat stanu zdrowia będącego pod wpływem alkoholu pacjenta i dyspozytor medyczny podejmie decyzję o wysłaniu ZRM, wówczas nie ma podstaw do wyciągania wobec niej konsekwencji finansowych.

Warto zwrócić uwagę na regulacje zawarte w ustawie o PRM, zgodnie z którymi kto zauważy osobę lub osoby znajdujące się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego lub jest świadkiem zdarzenia powodującego taki stan, w miarę posiadanych możliwości i umiejętności ma obowiązek podjąć działania w celu skutecznego powiadomienia o tym zdarzeniu podmiotów ustawowo powołanych do niesienia pomocy takim osobom.

Czy ambulans ma określony czas na dojazd? Czy są ramy czasowe, w których karetka powinna dotrzeć do pacjenta?

Maksymalny czas dotarcia na miejsce zdarzenia dla zespołu ratownictwa medycznego od chwili przyjęcia zgłoszenia przez dyspozytora medycznego nie może być dłuższy niż 15 minut w mieście powyżej 10 tys. mieszkańców i 20 minut poza takim miastem.


podano za Link

więcej informacji na www.gazetaprawna.pl

Dodane przez Tomasz Cz
dnia 16/11/2016 15:17
0 Komentarzy
295 Czytań - Drukuj

Strona 3 z 65 < 1 2 3 4 5 6 > >>
`REKLAMA

U NAS ZNAJDZIESZ COŚ DLA SIEBIE

;
1 2 3 4

ZAPRASZAMY DO KRÓTKIEJ REJESTRACJI I DO ROZMÓW NA FORUM
Design by: d4u.hut2.ruPowered by PHP-Fusion © 2003-20051971789 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie